Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel może przejąć własny dług i nie zapłaci przy tym podatku

10 września 2009 | Dobra firma | Jarosław Sekita

Przy połączeniu spółek oraz nabyciu przedsiębiorstwa zdarza się, że wygasają wzajemne zobowiązania obu stron. Zdarzenie to powinno być neutralne podatkowo

Rozliczyć z fiskusem trzeba natomiast samą podstawową transakcję.

Wygaśnięcie zobowiązania wskutek połączenia funkcji wierzyciela i dłużnika w jednej osobie (łac. confusio) w obrocie gospodarczym występuje najczęściej przy połączeniu spółek (jeżeli jedna jest wierzycielem, a druga dłużnikiem) lub w razie nabycia przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi wierzytelność względem nabywcy. W rezultacie tych działań jeden podmiot staje się swoim wierzycielem i dłużnikiem. Taka sytuacja prowadzi do wygaśnięcia wierzytelności i długu.

Umorzenie zobowiązania

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT przychodem jest m.in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów (wyjątki dotyczą umorzeń w związku z postępowaniami ugodowymi, upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi oraz umorzeniem pożyczek z Funduszu Pracy). Wprawdzie przepis podatkowy używa pojęcia „umorzenie”, a w doktrynie skutki confusio określa się mianem „wygaśnięcia” (W. Czachórski, „Zobowiązania. Zarys wykładu”, Warszawa 1995, s. 263), na gruncie podatkowym pojęcie „umorzenie zobowiązania” ma jednak znaczenie funkcjonalne (obejmuje każdą formę przysporzenia dłużnika w wyniku zdjęcia z niego ciężaru długu, np. zwolnienie z długu).

Połączenie wierzyciela i dłużnika może nastąpić w trzech wariantach:

- spółka nowo tworzona może przejąć majątek spółek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8418

Spis treści
Zamów abonament