Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar sprawiedliwości wciąż potrzebuje reformy

10 września 2009 | Prawo | Zbigniew Miczek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Po 1989 roku w wymiarze sprawiedliwości było sporo zmian, ale reforma tylko jedna: prawa karnego – twierdzi sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie

Przemiany, jakie nastąpiły w minionych dwóch dekadach, spowodowały niebywały rozwój stosunków społeczno-gospodarczych, na skalę dotąd niespotykaną. Państwo i społeczeństwo nie było do nich dostosowane, co prowadziło do konfliktów, na których rozwiązanie nikt nie był przygotowany.

Dotyczyło i dotyczy to również sądów, do których lawinowo wzrósł wpływ spraw. Sądy zaś nie były gotowe ani organizacyjnie (zła struktura, błędnie określone właściwości rzeczowe, słabe kadry administracji sądowej), ani legislacyjnie (niewłaściwe przepisy proceduralne, częste nowelizacje przepisów wprowadzające chaos).

Bez właściwej diagnozy roli, jaką mają odgrywać sądy, żadne zmiany, nazywane szumnie reformami, nie odniosą skutku

To nieprzygotowanie dotyczyło częściowo także samych sędziów, którzy nie byli gotowi mentalnie na nowe wyzwania, w tym wzrost obowiązków (niestety, często ponad miarę) oraz konieczność ciągłego dokształcania. Jak się wydaje, z tymi problemami środowisko sędziowskie już sobie poradziło mimo niedowartościowania statusu zawodu sędziego ze strony władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Bez właściwej diagnozy roli, jaką mają pełnić sądy, żadne zmiany, nazywane szumnie dla celów politycznych reformami, nie odniosą skutku. Przykładów można podać wiele: sądy grodzkie, które nie były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8418

Spis treści
Zamów abonament