Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłku chorobowego nie dostanie każda osoba wykonująca umowę-zlecenie

14 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Nowacka
źródło: Rzeczpospolita

Nie otrzyma go ta osoba, która nie zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie może na niego liczyć również ten, kogo dopadnie niedyspozycja zdrowotna w okresie wyczekiwania

Jeżeli zleceniobiorca przystąpił na swój wniosek do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przysługuje mu zasiłek chorobowy. Ale nie od razu, lecz po okresie wyczekiwania. Czyli dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Wlicza się tu poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana:

- urlopem wychowawczym,

- urlopem bezpłatnym albo

- odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Istnieją jednak przypadki, kiedy prawo do zasiłku chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to m.in. absolwentów szkół lub wyższych uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych.

Podstawa wymiaru

Stanowi ją przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przychód w tym znaczeniu równa się podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tej podstawy.

Jeżeli choroba zmogła zleceniobiorcę przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8622

Spis treści
Zamów abonament