Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba skończyć budowę greckiego domu

14 maja 2010 | Eko+ | Jakub Borowski
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Gdy weźmiemy pod lupę szczegóły greckiego pakietu oszczędności, to wniosek jest jeden: ma on małe szanse realizacji

Kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydowały się na udzielenie Grecji bezprecedensowej pomocy w kwocie 110 mld euro (odpowiednio 46,3 proc. greckiego PKB i 1,2 proc. PKB strefy euro). W zamian za pomoc Grecja zobowiązała się znacząco zredukować deficyt budżetowy w najbliższych latach, co powinno umożliwić zahamowanie wzrostu zadłużenia publicznego w relacji do PKB, a w dłuższej perspektywie stopniowe zmniejszenie tej relacji.

Analiza założeń makroekonomicznych towarzyszących greckiemu pakietowi oszczędnościowemu oraz przyjęte w nim dostosowania po stronie wydatków i dochodów wskazują jednak, że program ten jest bardzo napięty i prawdopodobieństwo jego zrealizowania w przyjętym kształcie jest niskie.

Wyśrubowane oszczędności

W latach 2000 – 2009 nominalne jednostkowe koszty pracy (płace skorygowane wydajnością pracy), będące jednym z podstawowych mierników konkurencyjności cenowej gospodarki, wzrosły w Grecji o 30 proc. W tym samym okresie jednostkowe koszty pracy w Niemczech wzrosły o 7 proc. Gdyby Grecja nadal posiadała drachmę, odbudowa konkurencyjności cenowej mogłaby się dokonać poprzez dewaluację krajowej waluty. Będąc w strefie euro, dla uzyskania poprawy konkurencyjności, czyli zmniejszenia jednostkowych kosztów pracy i cen w eksporcie, konieczne jest znaczące zmniejszenie płac (określane często mianem „wewnętrznej dewaluacji”) lub wzrost...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8622

Spis treści
Zamów abonament