Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wakacji wolno odwołać tylko wyjątkowo

29 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Każdy podwładny ma prawo do corocznego, odpłatnego i nieprzerwanego wypoczynku. Zdarza się jednak , że mimo korzystania z urlopu zgodnie z wcześniejszym planem zatrudniony będzie musiał wrócić do firmy

Przeważnie termin wykorzystania wolnego wynika z planu urlopów lub też indywidualnych ustaleń z pracownikiem. Wtedy pracodawca i pracownik są nim związani, a przesunięcie w czasie może nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Powody przed...

Zgodnie z art. 164 § 1 k.p. przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Za takie uznaje się np. chorobę członka rodziny czy niemożliwość opuszczenia miejsca zamieszkania w związku ze zdarzeniem losowym. Natomiast zadaniem pracodawcy jest ocena przedstawionej przez pracownika przyczyny potrzeby przesunięcia urlopu.

Przesunięcie jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Mówi o tym art. 164 § 2 k.p. Takie szczególne potrzeby to m.in. wykonanie pewnych prac związanych z usunięciem usterek w obiekcie oddawanym do użytku. O doniosłości przyczyn decyduje pracodawca.

Przesunięcie terminu następuje również wtedy, gdy z różnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8660

Spis treści
Zamów abonament