Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Załogi niechętnie kupują firmy

29 czerwca 2010 | Ekonomia | Beata Chomątowska Beata Drewnowska
W 1999 r. ponad 51 proc. akcji tworzonych spółek pracowniczych należało do załóg. Jednak wielu pracowników pozbyło się ich  na rzecz inwestorów, bo nie mieli środków na rozwój.
źródło: Rzeczpospolita
W 1999 r. ponad 51 proc. akcji tworzonych spółek pracowniczych należało do załóg. Jednak wielu pracowników pozbyło się ich na rzecz inwestorów, bo nie mieli środków na rozwój.

Poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego dla spółek aktywności obywatelskiej już działają. Tłumu chętnych jednak nie widać. Na razie o wsparcie pytały jedynie dwie spółki pracownicze – jedna z Polmosu

Od ponad miesiąca spółki pracownicze i spółki aktywności obywatelskiej (z udziałem nie tylko pracowników, ale i menedżerów), które chcą startować do zakupu prywatyzowanych firm, mogą się ubiegać o poręczenia w Banku Gospodarstwa Krajowego. Poręczenia udzielane są do równowartości 30 tys. euro i do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem.

Gwarancje uruchomiono dopiero pół roku po przyjęciu przez rząd programu wsparcia prywatyzacji pracowniczo-menedżerskiej, promowanego szczególnie przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Związkowcy wielokrotnie podkreślali, że załogi zainteresowane udziałem w prywatyzacji swoich firm bardzo na nie czekają. Ta teza jednak na razie się nie sprawdza.

– Dotąd żadna spółka pracownicza nie złożyła jeszcze wniosku. O możliwość skorzystania z poręczeń pytały dwie – mówi „Rz” Piotr Stalęga, rzecznik BGK. – Trzeba jednak pamiętać, że o poręczenie może występować podmiot, który wcześniej złoży wniosek kredytowy w innym banku. Bank sprawdza jego wiarygodność i ocenia, czy spółka ma szansę na uzyskanie kredytu – dodaje rzecznik BGK.

Małą na razie aktywność spółek aktywności obywatelskiej można tłumaczyć faktem, że część z nich nie ma warunków, by ubiegać się o kredyt. Najwyraźniej ich apetyty na udział w prywatyzacji osłabiło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8660

Spis treści
Zamów abonament