Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilkadziesiąt procent zysku przez rok

01 lipca 2010 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk

Kto rok temu postawił na akcje, zyskał najwięcej. Kurs papierów Amiki wzrósł o 400 proc. Świetnie wyniki dały inwestycje w papiery zagranicznych spółek notowanych na naszej giełdzie. Na fundusze akcyjne też nie można narzekać. Z dalszymi zakupami akcji lepiej się jednak wstrzymać do jesieni

Roczne zyski z inwestycji w akcje czy fundusze akcyjne wynoszą średnio kilkadziesiąt procent. Część funduszy próbuje to wykorzystać do promocji swoich produktów. Trzeba zatem przypomnieć, że po kilkunastu miesiącach wzrostu kursów na giełdach powtórzenie dobrych wyników staje się coraz trudniejsze.

Zresztą w ostatnim czasie giełda wytraciła już impet. Ceny akcji nie rosną tak dynamicznie jak w pierwszych miesiącach roku. Powodem są oczywiście problemy z zadłużeniem krajów europejskich. Inwestycje giełdowe stały się w takiej sytuacji bardziej ryzykowne niż zwykle.

Więcej na plusie niż na minusie

Na akcjach mogliśmy zarobić przez rok średnio prawie 37 proc. Spośród 365 spółek notowanych na giełdzie przed rokiem ponad 70 proc. przyniosło zyski. W 33 przypadkach były to zyski trzycyfrowe.

Najlepsze okazały się akcje Amiki. Ich kurs w ciągu 12 miesięcy wzrósł o 400 proc. Dobrze radziły sobie spółki zagraniczne notowane na warszawskiej giełdzie. Wśród tych, które zyskały przynajmniej 100 proc., było sześć zagranicznych (ACE, Silvano, Astarta, Asbis, NWR i Kernel). Inwestorzy najwięcej stracili natomiast na papierach Polrestu, Techmeksu i Petrolinvestu; kursy ich akcji spadły o przeszło 75 proc.

Polowanie na dywidendę

Na akcjach można dodatkowo zarobić, inkasując dywidendę. W czerwcu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament