Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rajski ogród pięknej Bitynki

01 lipca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Jeden z pięknych posągów w Zofiówce
źródło: BEW
Jeden z pięknych posągów w Zofiówce

Na losy nieszczęśliwej ojczyzny był Szczęsny Potocki, jak dowodzą jego czyny, całkowicie nieczuły. Osławionym tym zdrajcą, targowiczaninem władały za to inne potężne namiętności.

W 1791 r. spotkał w Jassach słynną w kraju i Europie z urody i walorów umysłu orientalną piękność Zofię Wittową, zapałał do niej miłością nieznającą socjalnych przeszkód i pojął za żonę. O sile jego uczuć świadczy ofiarowana „pięknej Bitynce” Zofiówka – najwspanialszy w owych czasach w Europie park kraj-obrazowy, urządzony przez Potockiego nad jarem rzeki Kamionki w dobrach humańskich za 15 milionów złotych, sumę w owych czasach bajońską.

Losy Zofii Glavani, córki greckiego handlarza bydła z ówczesnej Turcji, jak pisał Jerzy Łojek w „Dziejach pięknej Bitynki”, to historia najbardziej niezwykłego awansu społecznego XVIII-wiecznej Europy. Do Polski przywiózł ją, początkującą kurtyzanę, ze Stambułu poseł Rzeczypospolitej przy Porcie Karol Boscamp-Lasopolski. Wkrótce potem wyszła za mąż za syna komendanta twierdzy w Kamieńcu Podolskim i jako hrabina de Witt zaczęła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament