Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidując nakłady, nie musisz korygować odliczenia

01 lipca 2010 | Dobra firma | Jacek Obidowski

Czy w razie likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym należy skorygować VAT naliczony?

Przepisy ustawy o VAT nie dają wprost odpowiedzi na to pytanie. Trzeba więc jej poszukać w przepisach dyrektywy.

W komentarzach do ustawy o VAT wskazuje się na art. 185 dyrektywy 112 jako podstawę braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z likwidacją środka trwałego rozumianą przede wszystkim jako zniszczenie, likwidacja fizyczna, dodając, że kluczowe do zachowania prawa do odliczenia jest tu odpowiednie udokumentowanie likwidacji (tak np. J. Martini, P. Skorupa, M. Wojda, „VAT 2009, komentarz”, wydawnictwo C.H.Beck, komentarz do art. 91).

Zasady korekty VAT naliczonego zostały uregulowane m.in. w art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a i b oraz art. 91 polskiej ustawy o VAT.

Według dyrektywy korekta może nastąpić, gdy „nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia”. Pojęcie „zmiana czynników” jest zbieżne z polskimi uregulowaniami a jednocześnie nie jest ono w polskiej ustawie wyjaśnione.

Z dyrektywy wynika ponadto (art. 185 ust. 2), że ustawodawca krajowy nie może wprowadzić obowiązku korekty, gdy doszło do „należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności”. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament