Antysemityzm schodzi na margines
Sprawozdanie Uniwersytetu Telawiwskiego
Antysemityzm schodzi na margines
Aleksander Klugman z Tel Awiwu
Generalnym wnioskiem rocznego sprawozdania, opracowanego przez Instytut Badań Antysemityzmu przy Uniwersytecie Telawiwskim, przy współpracy Ligi Antyoszczerczej Bnei' Brith (The Anti-Defamation League) oraz Światowego Kongresu Żydów, jest ustalenie, że antysemityzm staje się na świecie zjawiskiem coraz bardziej marginalnym. Niemal całkowicie zanikł "państwowy antysemityzm", wyrażający się w przepisach prawnych czy oficjalnej polityce jakiegokolwiek państwa na świecie.
Sprawozdanie zawiera analizę sytuacji pod tym względem w ponad 50 państwach świata -- od Szwecji aż po Japonię, od państw Europy Środkowej i Wschodniej aż po Nową Zelandię i Australię, przy czym w jego opracowaniu wzięło udział ponad 60 pracowników naukowych z kilkudziesięciu uniwersytetów i instytutów naukowych na świecie. Z Polski w spisie autorów i współpracowników figurują mgr Maria Lewental-Sobotka oraz Grażyna Pawlak z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
Autorzy sprawozdania stwierdzają, że liczba incydentów na świecie na tle antysemickim znacznie spadła. O ile w roku 1994 zanotowano 151 incydentów, których tłem była nienawiść do Żydów, to w roku 1995 było ich już tylko 60, chociaż w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta