Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Media i etyka

26 lipca 1996 | Media, Internet | JT

Media i etyka

Przez niemal pół wieku, przez lata Polski Ludowej, polskie media, czyli środki społecznego przekazu -- prasa, radio i telewizja -- były zniewolone. Państwo totalitarne nie toleruje wolnych mediów, bowiem stanowią one dla niego zagrożenie. Media były więc -- pośrednio lub bezpośrednio -- zależne od władzy państwowej, miały służyć nie społeczeństwu, nie dobru wspólnemu tego społeczeństwa, lecz właśnie władzy, były narzędziem zniewalania społeczeństwa.

Nieliczne media niezależne -- szczególnie silnie ograniczane przez prewencyjną cenzurę państwową -- nieraz nie mogły zabierać głosu w sprawach dla społeczeństwa najważniejszych i stały wówczas przed dramatycznym wyborem: czy wolno powiedzieć część prawdy, jeśli całej prawdy powiedzieć nie można? O tym, jakiego wyboru dokonywano, decydować musiał wzgląd na dobro społeczeństwa.

W roku 1989, z chwilą nastania demokracji i zniknięcia cenzury, znaleźliśmy się w sytuacji wolności prasy, wolności mediów. Wolność prasy -- proszę wybaczyć, że dalej będę mówił oprasie, choć odnosi się to do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 815

Spis treści
Zamów abonament