Pracownik na etacie czy jednoosobowa firma na kontrakcie
Państwowa Inspekcja Pracy nie może kwestionować umów korzystnych dla przedsiębiorstwa
Pracownik na etacie czy jednoosobowa firma na kontrakcie
Interpretacja niektórych przepisów nowego kodeksu pracy ciągle sprawia kłopoty. Dotyczy to zwłaszcza pojęcia stosunku pracy.
Art. 22 par. 1 k. p. definuje to kluczowe pojęcie w następujący sposób: "Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem".
Na tej podstawie jedni twierdzą, że zatrudnianie pracowników wykonujących prace typowo podporządkowane (np. sekretarka, pomoc domowa, robotnik w fabryce) na podstawie umowy-zlecenia czy jako jednoosobową firmę stanowi naruszenie przepisów prawa pracy; inni zaś upierają się, że umowy cywilnoprawne zawierane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego są zgodne z obowiązującym prawem i nie mogą być kwestionowane przez inspekcję pracy.
W tej sytuacji najbardziej interesowała nas oficjalna interpretacja tego przepisu, dokonana przez Państwową Inspekcję Pracy, gdyż może ona stanowić swego rodzaju wykładnię, jaką powinni się kierować prowadzący kontrole w przedsiębiorstwach inspektorzy pracy. Dlatego jeszcze w kwietniu redakcja "Reczpospolitej" zwróciła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta