Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie łączenie

26 lipca 1996 | Nauka i Technika | AJ

Dopiero sieć to bankomat

Wielkie łączenie

Adam Jamiołkowski

W lipcu rozpoczęły się operacje, na które długo czekali coraz liczniejsi posiadacze bankowych kart płatniczych, a jeszcze dłużej -- odwiedzający nasz kraj goście z Zachodu, z których każdy ma w portfelu co najmniej dwie, trzy takie karty. Pierwsze trzy sieci bankomatów należące do polskich banków uzyskały bezpośrednie połączenie (on-line) z sieciami transmisji danych należących do międzynarodowych systemów płatniczych. W praktyce oznacza to, że użytkownik oznaczonej odpowiednim znakiem karty może wypłacić gotówkę zupełnie niezależnie od tego, który bank -- w kraju czy też za granicą -- jest jej emitentem.

Do widoku bankomatów zdążyli już przywyknąć przynajmniej mieszkańcy wielkich miast. Od dobrych paru lat ustawiał je w swoich placówkach PKO BP, a korzystać z nich mogli użytkownicy kart Ekspres wydawanych posiadaczom rachunków oszczędnościoworozliczeniowych prowadzonych przez ten bank. Kolejne bankomaty pojawiły się, kiedy w "elektronicznych kasjerów" zainwestowały inne banki prowadzące obsługę kont osobistych. Nie pojawiły się jednak na nich symbole "Ekspres" -- urządzenia przeznaczone były bowiem wyłącznie do obsługi własnych klientów danego banku. Trwały wprawdzie (i trwają do tej pory) rozmowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 815

Spis treści
Zamów abonament