Które transakcje nie będą opodatkowane
Przedsiębiorcy muszą zapoznać się z nowym katalogiem zwolnień z VAT i nowymi zasadami ich stosowania
Zlikwidowany został załącznik nr 4 do ustawy o VAT. Przewidziane w nim zwolnienia, w nieco zmienionym zakresie, przeniesiono do art. 43. Inną istotną zmianą jest rezygnacja z przywoływania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień.
Dotychczasowe przepisy odwoływały się wprost do konkretnych kodów statystycznych (PKWiU), znowelizowane odchodzą od tej metody. Oznacza to, że na fakturach dokumentujących usługi zwolnione nie trzeba będzie powoływać symbolu PKWiU, w zamian należy przywołać odpowiedni przepis ustawy. Najważniejsze zmiany dotyczą niżej wymienionych kategorii usług.
Edukacja
Dotychczas zwolnione z VAT było świadczenie usług edukacyjnych mieszczących się w grupowaniu PKWiU 80. Zwolnienie obejmowało więc wszelkiego rodzaju usługi szkoleniowe i kursy. Teraz ulegnie znacznemu zawężeniu. Zwolnione z VAT pozostaną usługi świadczone przez:
- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
Zwolnienie obejmie także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Kategoria ta jest swoistym novum i trudno powiedzieć, jak będą ją interpretowały organy podatkowe.
Z pewnością zwolniona z VAT powinna być dostawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta