Zatrudnienie rośnie, ale powoli
Najdynamiczniej pracowników przyjmują firmy z woj. lubelskiego i łódzkiego. Na Śląsku i Kielecczyźnie ożywienie na rynku pracy ciągle jest bardzo rachityczne. Zatrudnienie zwiększają głównie firmy usługowe. Osoby z dobrymi kwalifikacjami mają coraz mniejszy problem ze znalezieniem etatu
– Najważniejsza pozytywna tendencja to fakt, że duże przedsiębiorstwa nie przeprowadzają już zwolnień grupowych. Ale o przyjęciach na masową skalę nie ma mowy. Pracę znajdują ci, którzy mają wymagane przez firmy kwalifikacje – mówi Agnieszka Lange-Olszewska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców.
W całej Polsce w październiku zatrudnienie wzrosło o 2,1 proc. Ale w kilku regionach było wyraźnie lepiej. W województwie lubelskim liczba osób pracujących na etatach zwiększyła się aż o 8 proc., podobnie było we wrześniu – o 7,7 proc. – Zdaniem Andrzeja Kozłowskiego, dyrektora lubelskiej Izby Gospodarczej to efekt rozkręcenia się w III kwartale inwestycji dotowanych z funduszy europejskich. – Projekty realizują i urząd marszałkowski, i lokalne samorządy, i uniwersytety – mówi Kozłowski. Największy obecnie realizowany projekt infrastrukturalny to budowa obwodnic w ciągu drogi ekspresowej.
Nowych pracowników w woj. lubelskim przyjmują także hotele i sektor usług gastronomicznych (wzrost o ponad 16 proc.). – Turystyka w naszym regionie rzeczywiście rozkwita, to też efekt m.in. unijnych dotacji. A lubelskie trójmiasto – Nałęczów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta