Co z odliczeniem, gdy nieruchomość służy nie tylko do działalności
Wykorzystując budynek, lokal czy grunt zarówno na cele firmowe, jak i prywatne, będzie można odliczyć tylko część VAT. Nowe przepisy regulują zasady częściowego odliczenia
Zawarte są w ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy o transporcie drogowym. Dotyczą częściowego odliczenia VAT od nakładów ponoszonych na nabycie nieruchomości stanowiącej majątek przedsiębiorstwa podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jak i do innych celów, w szczególności do celów osobistych tego podatnika lub jego pracowników.
Budowa i ulepszenie
Przy czym przez „nakłady ponoszone na nabycie nieruchomości” rozumie się również nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów i wytworzenie nieruchomości.
Natomiast wytworzenie nieruchomości zostało zdefiniowane jako jej wybudowanie lub ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Zatem częściowemu odliczeniu i ewentualnej korekcie podlegać będzie nie tylko VAT naliczony zawarty w cenie nabytej nieruchomości lub nabywanych towarów i usług związanych np. z budową budynku czy budowli, ale również dotyczący tych nakładów na nieruchomość, które skutkują jej ulepszeniem w rozumieniu przepisów o PIT i o CIT.
Przypomnijmy, że zgodnie z tymi regulacjami środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta