Auto z kratką przestanie się opłacać
Nabywcy samochodów z kratką przynajmniej na dwa lata stracą prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie i leasingu. Nie będą też już mogli tankować paliwa „bez VAT”
Restrykcje te mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 do końca 2012 r.
Ich wprowadzenie, po wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (C-414/07) przyznającym prawo do pełnego odliczenia, było możliwe dzięki decyzji wykonawczej Rady z 27 września 2010 r. upoważniającej Polskę do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/ 112/WE.
Przepisy ograniczające prawo do odliczenia zostały zawarte w ustawie o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym (w chwili oddawania tego artykułu do druku po poprawkach senackich została przekazana do Sejmu; wydaje się, że kształt poprawek senackich nie będzie miał znaczenia dla charakteru omawianych zmian, mogą one co najwyżej mieć charakter kosmetyczny).
Wynika z nich, że nabywcy i leasingobiorcy samochodów osobowych o ładowności do 500 kg, mających ciężarową homologację, którym dziś przysługuje prawo do pełnego odliczenia naliczonego podatku (w konsekwencji wyroku ETS), od nowego roku będą mogli odliczyć jedynie 60 proc. kwoty VAT, nie więcej niż 6 tys. zł (za wyjątkiem sytuacji, o której mowa poniżej).
Oznacza to, że sytuacja przedsiębiorców, którzy kupią samochody z kratką po nowym roku, będzie taka sama jak tych, którzy kupują samochody osobowe. Można więc założyć, że dilerzy wycofają ze swojej oferty popularne kratki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta