Odwet sędziów śledczych
Francuscy politycy nie są dziś bardziej skorumpowani niż kilka czy kilkanaście lat temu. Jednak afery znacznie częściej wychodzą na światło dzienne.
Odwet sędziów śledczych
Piotr Kasznia z Paryża
Francuska klasa polityczna jest coraz bardziej zaniepokojona rosnącą w lawinowym tempie liczbą afer korupcyjnych wykrywanych przez sędziów śledczych. Dlatego też szuka sposobów ograniczenia ich władzy. Nie chodzi bowiem o to, że w ostatnich latach znacznie wzrosła we Francji korupcja polityczna czy gospodarcza -- radykalnie zmieniła się tylko postawa sędziów. Niektórzy mówią nawet o "rewolucji sędziów".
Cudzoziemiec, który spędziłby obecnie kilka dni we Francji, znajdując czas na lekturę tutejszych gazet, mógłby dojść do wniosku, że znalazł się w typowej republice bananowej. Nie ma właściwie dnia, by media nie donosiły o wykryciu nowej afery korupcyjnej czy nadużyciach finansowych na wielką skalę. Od początku roku na podstawie tego rodzaju oskarżeń aresztowano we Francji przeszło 30 polityków lub szefów wielkich przedsiębiorstw.
W zakładach karnych znajdują się m. in. Alain Carignon, minister ds. informacji w rządzie Edouarda Balladura (pierwszy minister w historii VRepubliki skazany na karę więzienia) ; Michel Mouillot, mer Cannes, jeden z najbardziej wpływowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta