Zniesławienie: w starym kodeksie i nowym projekcie
Zniesławienie: w starym kodeksie i nowym projekcie
Witold Szkotnicki
Karalność zniesławienia to trudny i kontrowersyjny problem. Znacznych trudności przysporzyło dotychczas prawidłowe rozgraniczenie z jednej strony karalnego występku, z drugiej -- krytyki podejmowanej w dobrej wierze co do słuszności ich postawienia na forum publicznym.
Uwzględniając argumenty przemawiające za bezkarnością krytyki, przepisy przyszłego kodeksu karnego powinny bardziej niż obecne wzmocnić ochronę ludzi niesłusznie i złośliwie szkalowanych. Zniesławienie jest czynem godzącym w dobre imię i opinię. Dobre imię jest składową częścią wartości ogólniejszej -- godności człowieka. Ochrona godności ludzkiej ma szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, w sytuacji nowych zagrożeń cywilizacyjnych, wynikających także z szybkiego rozwoju nowoczesnych systemów komunikowania się.
Zniesławienie (art. 178 § 1 k. k. ) ścigane jest tylko z oskarżenia prywatnego i polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Pomówienia to wypowiedzi o faktach, które mogą być sprawdzone przez dowód prawdy przewidziany w art. 179 k. k. Nie są zniesławieniem wypowiedzi czysto ocenne, nie poparte wypowiedziami o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta