Pasek z hologramem czy karta magnetyczna?
Certyfikat niezgody
Pasek z hologramem czy karta magnetyczna?
Trudno ustalić, jak wielka jest skala fałszerstw biletów komunikacji miejskiej. W Komendzie Głównej Policji nie wyodrębniono takiej kategorii. Wiadomo, że w pierwszym półroczu br. liczba fałszerstw różnego rodzaju była o 20 proc. większa niż rok wcześniej, przy znacznie lepszej ich wykrywalności. A ponieważ zjawisko nie maleje od lat, coraz więcej firm przewozowych myśli o zabezpieczeniu biletów. Zwłaszcza że daje to oszczędności. W Warszawie, po wprowadzeniu paska hologramu na biletach jednorazowych, wpływy do kasy ZTM zwiększyły się o 2 mln zł rocznie, w innych firmach przewozowych w kraju nawet o 40 proc.
Zmiana systemu zabezpieczenia przy zamówieniach powyżej 200 tys. ECU jest w firmach gospodarujących publicznym groszem uzależniona od przeprowadzenia przetargu. Sposób i kryteria są określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Bywa, że zlecający kierują się szczególnymi wymaganiami.
ISO decydujące
ZTM w Warszawie w lutym br. ogłosił międzynarodowy przetarg na produkcję jednorazowych biletów z hologramem. Wśród głównych kryteriów umieścił konieczność posiadania przez firmę udzielającą hologramu certyfikatu ISO 9001 lub jego odpowiednika. Nie mogła ona jednak wystartować sama w przetargu, lecz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta