Ile w kasie samorządu, ile w kasie państwa
Zdaniem praktyka
Ile w kasie samorządu, ile w kasie państwa
Waldemar Łukiewski
Tytułowe pytanie powinien zadać sobie ustawodawca przystępując w 1989 roku do budowy systemu samorządu terytorialnego. Powinien, ale nie zadał. Odpowiedź na nie jest możliwa pod warunkiem udzielenia odpowiedzi na pytanie fundamentalne: jakie zadania (kompetencje) należą wyłącznie do państwa, a jakie wyłącznie do gmin? Ale i tego pytania ustawodawca sobie nie zadał.
W dalszym ciągu nie pojawia się tendencja do wyraźnego rozgraniczenia zadań państwa od zadań gminy. W obecnym stanie prawnym kompetencje i zadania gmin zastrzeżone dla nich w ustawie o samorządzie terytorialnym, chociażby takie jak ochrona środowiska, zaopatrzenie w energię elektryczną icieplną, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, oświata iwychowanie, są również realizowane przez państwo. Stąd dylemat: ile pieniędzy powinny na ich realizację otrzymać gminy, a ile państwo?
Ustawodawca tworząc system samorządu terytorialnego powinien zdawać sobie sprawę z tego, że będzie dochodziło do powstawania konfliktów pomiędzy tym, co lokalne a tym, co państwowe. Jedyną drogą do zapobiegania takim konfliktom jest -- moim zdaniem -- rozdział tego, co państwowe od tego, co samorządowe w konstytucji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta