Sztuka zawierania umów
Skutki zmian w kodeksie pracy dla ubezpieczeń społecznych
Sztuka zawierania umów
Część nowych przepisów kodeksu pracy ma swoje skutki w sferze ubezpieczeń społecznych. Są one ważne i dla pracowników, i dla pracodawców, bo dla pierwszych wiążą się z obowiązkiem opłacania składek na ZUS za zatrudniane osoby, a dla drugich -- z prawem do świadczeń w razie choroby, inwalidztwa lub na starość.
Najważniejsze z tych zmian dotyczą skutków zawierania nieprawidłowych umów przez zatrudniający podmiot. Art. 22 § 1
1
k. p. wyraźnie stwierdza, że nie nazwa umowy decyduje, czy strony łączy stosunek pracy czy też umowa cywilnoprawna, lecz faktyczne warunki zatrudnienia.
Aktualne przepisy stanowią, że obowiązek ubezpieczenia społecznego rodzi stosunek pracy oraz wykonywanie pracy na podstawie umowy agencyjnej i umowy zlecenia zawartej na co najmniej 15 dni, a nawet na okres krótszy, jeśli jest powtarzana. Obowiązku takiego nie rodzi natomiast umowa o dzieło. Ten rodzaj umowy stał się bardzo popularny, ponieważ pozwala uniknąć płacenia składek na ZUS, i często oznacza faktyczne omijanie przepisów.
Andrzej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta