Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopiec narodowej pamięci

10 sierpnia 1996 | Plus Minus | JB

Kopiec Józefa Piłsudskiego -- polska Mogiła Mogił

Kopiec narodowej pamięci

Jerzy Bukowski

Jest takie miejsce na obrzeżu Krakowa, gdzie refleksja nad historią Rzeczypospolitej splata się z gorzką zadumą nad zakłamywaniem narodowych dziejów w okresie PRL. Miejsce, które przez prawie 50 lat określane było na mapach i w przewodnikach jako "punkt widokowy na Sowińcu", ewentualnie "kopiec na Sowińcu", a każdą próbę przypomnienia jego właściwej nazwy komunistyczne władze traktowały w kategoriach "antysocjalistycznej działalności". Można powiedzieć, że to miejsce, czyli kopiec Józefa Piłsudskiego upamiętnia historię niepodległościowych zrywów Polaków i samo jest jej częścią.

Chorzy na Polskę

Inicjatorem usypania kopca był Związek Legionistów Polskich, który postanowił w nietypowy sposób uczcić 20. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego na szlak niepodległości. Idea wzniesienia pomnika wformie wielkiej budowli ziemnej stanowiła nawiązanie do prasłowiańskich kurhanów sławy, sypanych wodzom i władcom. W Krakowie wznoszą się kopce Krakusa i Wandy oraz kopiec ku czci Tadeusza Kościuszki. Ponieważ właśnie z krakowskich Oleandrów wymaszerowali 6 sierpnia 1914 roku "chorzy na Polskę", ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 828

Spis treści
Zamów abonament