Bez gipsu
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej opracował własną technologię
Bez gipsu
Polska energetyka w 2000 r. będzie produkować 2--3 mln ton gipsu syntetycznego, materiału odpadowego pochodzącego z instalacji oczyszczania spalin mokrą technologią wapienną. Już w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat ich ilość szacuje się na milion ton rocznie. Obecnie przemysł cementowy może wykorzystać ponad 300 tys. ton syntetyku, czyli 1/ 3 tego co już zostało "wyprodukowane" przy okazji odsiarczania.
Więcej gipsu nie zdoła skonsumować ani żaden przemysł, ani budownictwo mieszkaniowe. Gips kierowany jest na hałdy, zatruwa glebę, wody podziemne i zajmuje powierzchnię.
Zwolennicy metod odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną twierdzą, iż należy wprowadzić koncesje ilościowe i opłaty licencyjne na wydobywanie gipsu naturalnego. Jeśli będziemy mniej kopać w ziemi, a przestawimy się na wykorzystanie odpadów, zyska ochrona środowiska.
Inni pytają po co nam tyle gipsu, i wskazują na bezodpadową technologię pozbywania się dwutlenku siarki i tlenków azotu, która już zdała egzamin w kraju: w elektrowniach w Kawęczynie i Pomorzany, we współpracy z japońską firmą Ebara.
Tanie domy
W Europie Zachodniej już od kilku lat syntetykiem zastępuje się gips naturalny. Właściwościami fizyczno-chemicznymi nie odbiega on bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta