Urzędnicy samorządowi -- status, kwalifikacje, pragmatyka
Przed pierwszym czytaniem
Urzędnicy samorządowi -- status, kwalifikacje, pragmatyka
Projekt ustawy o pracownikach samorządowych zakłada apolityczność tej kadry, rezygnuje z mianowania urzędników i postępowania dyscyplinarnego, pozwala na zawieranie układów zbiorowych pracy z pracodawcami samorządowymi. Jego pierwsze czytanie odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Projektowana ustawa ma uregulować status, wymagania kwalifikacyjne i służbową pragmatykę ok. 200 tys. osób, które pracują w urzędach gmin, jednostkach pomocniczych samorządu terytorialnego, biurach sejmików samorządowych, związkach komunalnych. Jej przepisy dotyczyć mają -- jeśli odrębne ustawy nie uregulowały inaczej -- także pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego utworzonych lub przejętych zgodnie z przepisami o samorządzie terytorialnym (np. w szkołach gminnych) .
Przygotowana doraźnie w 1990 r. i obowiązująca ustawa o pracownikach samorządowych nie rozwiązała większości problemów, jakie wyłoniły się wraz ze stworzeniem tej nowej kategorii pracowników -- twierdzą projektodawcy, tzn. posłowie z Komisji Samorządu Terytorialnego. Według nich powinna to być kadra tak stabilna, by mogła czuwać nad funkcjonowaniem biura, gdy zmieniają się pracownicy pochodzący z wyborów.
Z wyboru i z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta