Zamiast dodatków branżowych i waloryzacji
Zamiast dodatków branżowych i waloryzacji
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć od dawna oczekiwanym projektem ustawy autorstwa Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, która ma zrekompensować utratę w 1991 r. tzw. dodatków branżowych do emerytur i rent oraz brak waloryzacji płac wsferze budżetowej w II półroczu 1991 r. i w I półroczu 1992 r. Zasadność tych rekompensat potwierdził Trybunał Konstytucyjny w trzech zaakceptowanych przez Sejm orzeczeniach wydanych w latach 1992 i 1993.
Na rekompensaty czeka łącznie ok. 3, 7 mln osób: 1, 2 mln emerytów i rencistów oraz 2, 5 mln pracowników sfery budżetowej. Wartość zobowiązań szacowano na koniec 1995 r. na 5, 7 mln nowych zł (57 bln starych zł) . Dziś kwota ta jest jeszcze wyższa.
Papier wartościowy na 10 lat
Zrekompensowanie strat wynikłych z utraty dodatków branżowych do świadczeń i zaniechania waloryzacji płac ma nastąpić, zgodnie z propozycją MPW, przez nieodpłatne zbycie osobom uprawnionym świadectw rekompensacyjnych, które będą skarbowym papierem wartościowym na okaziciela emitowanym przez Skarb Państwa. Ich wartość nominalną proponuje się na 1 zł. Uprawnienie do nabycia świadectw będzie niezbywalne.
Będzie można za nie kupować akcje spółek należące do Skarbu Państwa, sprzedawane przez państwo przedsiebiorstwa i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta