Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Bliskie związki z premierem wkrótce się opłaciły. W 1907 r. Giolitti przyznał Agnellemu tytuł cavaliere al merito del lavoro będący odpowiednikiem tytułu szlacheckiego. W 1911 r. , gdy kolonialna ekspansja w płn. Afryce zapoczątkowana przez premiera Giolittiego doprowadziła do wojny włosko-libijskiej, Fiat zebrał żniwo w postaci rządowych zamówień na pojazdy i wyposażenie dla wojska. Firma udoskonaliła też swój pierwszy 50-konny model silnika lotniczego.
Jednakże Giovanni Agnelli potrafił zabezpieczać się na wszystkie strony i w 1914 r. , gdy Włochy przygotowywały się do przystąpienia do pierwszej wojny światowej, zgodził się na udzielenie przez Fiata poparcia agresywnemu politykowi o rosnących wpływach nazwiskiem Benito Mussolini. W tym właśnie roku Mussolini założył to, co miało się stać jego propagandowym dziennikiem "Il Popolo d'Italia", a bogaci włoscy przemysłowcy oczekujący zysków z przystąpienia Włoch do wojny, hojnie finansowali przyszłego faszystę. Znaczny udział w tym finansowym poparciu miał Fiat wraz z bankami oraz innymi producentami pojazdów i broni. Mussolini nie tylko uzyskał finansową pomoc Fiata na założenie swojego organu, lecz od 1917 r. firma zamieszczała w nim swoje reklamy.
Tak rozpoczęły się tłuste lata dla Fiata. Dzięki wojennym zyskom firma coraz szybciej rosła. W 1914...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta