Nowe wyzwanie
Refleksje o przemianach polskiej świadomości
Nowe wyzwanie
Anna Baniewicz
Wynik ostatnich wyborów -- zwycięstwo partii o proweniencji komunistycznej -- pośrednio tylko ukazał klęskę ugrupowań postsolidarnościowych. Przede wszystkim potwierdził bolesne i dostrzegane już od dłuższego czasu zjawisko zachwiania się klasycznej polskiej tożsamości narodowej. Ta "przerwana tradycja", czy też powolny zanik dominującego od 200 lat w polskiej kulturze nurtu chrześcijańsko-patriotyczno-solidarnościowego (by użyć określenia Stefana Wilkanowicza) -- jest problemem, nad którym godzi się pochylić, zwłaszcza przy okazji 75. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nurt ten bowiem wyznaczał przez wiele dziesiątków lat pewien klimat duchowy -- i całej naszej kultury, i -- zarazem -- nastrojów społeczeństwa.
Eksponował on wartości, dla których realizacji dla bardzo wielu Polaków naturalne i sensowne było własne wyrzeczenie czy poświęcenie, którym bliskie i naturalne było pojęcie o f i a r y. Przekonać do tego nie mogły nikogo jednak tak naprawdę -- ani dawniej, ani też dziś -- rządzące czy też dzierżące rząd dusz elity polityczne. Na fundamentalne bowiem pytanie o sens ofiary, o oddanie choćby kawałka swego życia dla jakiejś sprawy, każdy człowiek musi sam sobie udzielić odpowiedzi. Aleksander Smolar napisał jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta