Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walczono nie tylko o Lwów

13 listopada 1993 | Plus Minus | MK

Pierwsza wojna odrodzonej Rzeczypospolitej

Walczono nie tylko o Lwów

Michał Klimecki

Przed wielką szansą zrealizowania aspiracji państwowych stali również Ukraińcy żyjący dotychczas w granicach Austro-Węgier. 18 października 1918 r. ukraińscy politycy zebrani we Lwowie ogłosili powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej -- państwa ukraińskiego na terenie wschodniej Galicji, północnej Bukowiny oraz Rusi Zakarpackiej. Uczynili to arbitralnie, bez negocjacji z żyjącymi obok nich narodami. Zlekceważyli wcześniejszą o kilka dni uchwałę polskich polityków, a jednocześnie członków wiedeńskiego parlamentu o nawiązaniu rozmów z Ukraińcami, dotyczących przyszłości Galicji. W efekcie w niedługim czasie Ruś Zakarpacka za zgodą działaczy ukraińskich przebywających w Ameryce Północnej weszła w skład Czechosłowacji, a Bukowinę przy poparciu polityków niemieckich i polskich zajęły wojska rumuńskie. Natomiast w Galicji Wschodniej konfrontacja między Ukraińcami a Polakami przerodziła się w wojnę.

Strona polska traktowała Galicję jako terytorium historycznie i cywilizacyjnie przynależne do odradzającej się Rzeczypospolitej. Wskazywała, iż Galicję zamieszkiwało ok. 8 mln ludzi, w tym 47 proc. Polaków, 40 proc. Ukraińców oraz 13 proc. Żydów i innych narodowości. W stołecznym Lwowie na ok. 200 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 114

Spis treści
Zamów abonament