Okrutne zwierciadło
Oszalałe XIV stulecie
Okrutne zwierciadło
Tomasz Stańczyk
Barbara Tuchman pisze we wstępie do "Odległego zwierciadła", że do niedawna niechętnie z ajmowano się wiekiem XIV, ponieważ nie przystawał on do wzorca postępu ludzkości. "Jednak po doświadczeniach wieku XX mamy większe poczucie wspólnoty z tym oszalałym stuleciem, którego reguły załamywały się pod presją niepomyślnych i gwałtownych wydarzeń. Rozpoznajemy z dotkliwym bólem znamiona>> okresu udręki, gdy nie istnieje poczucie pewnej przyszłości <<".
Dwanaście stron bibliografii i dwa razy tyle stron przypisów daje wyobrażenie o erudycji autorki, która w żywy sposób opowiada o pierwszych dziesięcioleciach niemal stuletniego konfliktu francusko-angielskiego. Główną postacią książki jest Enuguerrand de Coucy, jeden z prominentnych uczestników wojny, wasal króla Francji, a zarazem kuzyn jego wroga -- króla Anglii. Niejakie znużenie, które może mimo wszystko opanować czytelnika, śledzącego skrupulatnie opowiedzianą historię kampanii, bitew i rozejmów najdłuższej wojny średniowiecznej Europy oraz zabiegów dyplomatycznych, ustępuje, gdy pojawiają się strony poświęcone opisowi ówczesnej mentalności, obyczajów, gwałtownych wystąpień przeciw zastanemu, a ciężkiemu do zniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta