Między inkorporacją a niepodległością
Jaka przyszłość dla Puerto Rico?
Między inkorporacją a niepodległością
W niedzielę dwa miliony uprawnionych do głosowania mieszkańców Puerto Rico zadecydują w referendum o przyszłości tej karaibskiej wyspy.
Możliwości są trzy: pełna niepodległość, przyłączenie do Stanów Zjednoczonych jako 51. stan lub utrzymanie dotychczasowego statusu państwa stowarzyszonego z USA. Pierwszą koncepcję, forsowaną przez Partię Niepodległościową Rubena Berriosa Martineza, popiera tylko 5 proc. wyborców. Poglądy na temat utrzymania status quo lub złożenia w Waszyngtonie wniosku o przyłączenie do Unii są natomiast podzielone niemal równo. Ostatni sondaż, przeprowadzony przez dziennik "El Nuevo Dia", pokazał, że za pozostaniem w stowarzyszeniu opowiada się 38 proc. mieszkańców wyspy, a za 51. stanem USA -- 35 proc. Pozostali są jeszcze niezdecydowani, jednak eksperci twierdzą, że większość z nich skłania się w kierunku przyłączenia do Stanów Zjednoczonych.
Portorykańczycy wypowiadali się już raz na ten temat w referendum w 1967 roku; wtedy za utrzymaniem stowarzyszenia głosowało 60 proc. wyborców, a za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta