Informacje
Informacje
Wielkie fortuny w Europie Środkowo-Wschodniej
Nababowie
Wraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej luksus przestał być czymś wstydliwym i skrzętnie ukrywanym. Idea ekonomicznej równości obywateli utraciła swą rangę. Mieszkańcy krajów dawnego bloku socjalistycznego skwapliwie skorzystali z szansy, jaka się przed nimi pojawiła: zamiast zazdrośnie spoglądać na dawniej dla nich niedostępne bogactwo swych bliźnich z Zachodu, zaczęli działać. W ciągu kilku lat w Rosji, krajach nadbałtyckich, we wschodnich Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii Czechach i Słowacji powstały nowe fortuny i elity finansowe.
W każdym z byłych krajów komunistycznych proces powstawania nowej warstwy najbogatszych wygląda oczywiście inaczej. Jest jednak wiele cech wspólnych: nowi milionerzy obracają się często na granicy bezprawia, a ich finansowa potęga powstawała często nie tyle dzięki zmysłowi przedsiębiorczości, co układom wyniesionym ze starej epoki. Tam, gdzie w grę wchodziło zdobycie wielkich pieniędzy i gdzie zarazem stary system prawny z oporem przystosowywał się do nowej, kapitalistycznej rzeczywistości, musiały też się pojawić nadużycia. Nie tylko Polska ma swego Grobelnego, w każdym z krajów postkomunistycznych łatwowierność jednych i przebiegłość drugich stała się źródłem licznych afer. Wystarczy wspomnieć, że pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta