Polski bastion w Paryżu
Polski bastion w Paryżu
Rozmowa z Leszkiem Talko, dyrektorem Biblioteki Polskiej
Mamy Polskę niepodległą. Emigracja ma obecnie inny charakter. Czy w tej sytuacji ulega zmianie rola kierowanej przez pana placówki?
Mówiąc o roli Biblioteki Polskiej w Paryżu należy sięgnąć do źródeł, czyli do idei jakie przyświecały w 1838 roku jej twórcom: Adamowi Jerzemu Czartoryskiemu, Adamowi Mickiewiczowi, Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi, Karolowi Sienkiewiczowi oraz działaczom Towarzystwa Literackiego i późniejszego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Stworzyli oni niejako testament ideowy i naukowy, odnoszący się do przyszłości Biblioteki. Wyznaczone wówczas cele staramy się wypełniać także obecnie. Nadal więc Biblioteka jest instytucją naukową, która gromadzi źródła dające świadectwo prawdzie historycznej o Polsce, rzeczywistości polskiej, dbającą o niezależność polskiej myśli i kultury.
Instytucja nasza nigdy nie wiązała się z takim czy innym obozem politycznym, zawsze reprezentowała idee niezależności politycznej narodu polskiego. I dlatego, o ile w okresie międzywojennym istniały ożywione stosunki między Biblioteką Polską a krajem, to w okresie powojennym, aż do czerwca 1989 roku, nie były utrzymywane jakiekolwiek kontakty z polskimi władzami krajowymi. Niemniej jednak, w ciągu tych kilkudziesięciu lat, służyła Biblioteka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta