Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisanie konstytucji

16 listopada 1993 | Kraj | PW

Pisanie konstytucji

Piotr Winczorek

Konstytucja nie jest prostym opisem istniejącej rzeczywistości politycznej i ustrojowej. Jednakże jej twórcy nie mogą i nie powinni abstrahować od realiów kraju, w którym spełnia ona funkcję głównego regulatora stosunków społecznych. Warto w tym kontekście przypomnieć myśl Ferdynanda Lassalle'a sprzed ponad wieku. Zwracał on uwagę, że postanowienia konstytucji są w istocie prawnym odbiciem uzyskanej w danym kraju i w pewnym okresie jego dziejów równowagi sił społecznych, ekonomicznych i politycznych.

Ani "dla", ani "przeciw"

Rodzi się wszakże pytanie, do jakiego stopnia tworząc konstytucję jest się i powinno się pozostać związanym poglądami, interesami i skłonnościami tych, którzy opierając się na tym akcie w dającej się przewidzieć przyszłości będą sprawować władzę publiczną w państwie. Chodzi tu zarówno o jednostki zajmujące wybitne miejsca w życiu społecznym, jak i ugrupowania uzyskujące w okresie przygotowywania i uchwalania konstytucji przewagę w konstelacji sił politycznych kraju.

W dziejach polskiego dwudziestowiecznego konstytucjonalizmu łatwo można było dostrzec skłonność do podporządkowywania uregulowań ustrojowych takim czy innym sympatiom lub niechęciom personalnym. W Sejmie Ustawodawczym, który uchwalił Konstytucję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 116

Spis treści
Zamów abonament