W Polsce nie było korekty cen
Rozmowa z Rafałem Kameckim z portalu rynku sztuki Artinfo.pl
Rz: Zanim porozmawiamy o rynku fotografii, powiedzmy, że krajowy handel sztuką i antykami stoi w obliczu zmian. Nastąpiła fuzja dwóch przedsiębiorstw, Desy Unicum oraz Sopockiego Domu Aukcyjnego. Co to oznacza dla rynku?
Rafał Kamecki: To ciekawe posunięcie strategiczne. Desa Unicum ma kilka salonów w Warszawie. Sopocki Dom Aukcyjny ma antykwariat przy Rynku Głównym w Krakowie, antykwariat w stolicy oraz kilka galerii w Gdańsku i Sopocie. Bezpośrednią przyczyną połączenia sił prawdopodobnie jest kryzys panujący na krajowym rynku. Obserwować będziemy skutki tej fuzji, która zmienia układ sił, umożliwia szybki rozwój.
Może jest to także wyraz zmiany pokoleniowej? Średnia wieku w branży to ok. 65 – 70 lat.
Widoczna jest zmiana pokoleniowa oraz zmiany w sposobie zarządzania przedsiębiorstwami. Dla pionierów wolnego rynku, którzy działają na nim od 20 lat, czasy się radykalnie zmieniły. Dziś zarządzanie firmą wymaga skutecznego stosowania marketingu i wykorzystania Internetu, częstego podróżowania po świecie. Przedłużający się kryzys na pewno spowodował zmęczenie.
Na czym kryzys polega?
W Polsce nie nastąpiło to, co odnotowano na świecie, mianowicie korekta cen. Dojrzałe rynki są elastyczne, adaptują się do bieżących warunków finansowo-gospodarczych. W świecie, gdy nie ma popytu, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta