Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek napojów czeka hossa

28 lipca 2011 | Ekonomia | Beata Drewnowska
źródło: Rzeczpospolita

Spożycie napojów będzie u nas rosło – prognozuje firma Euromonitor International. Do 2015 roku najpopularniejszym z nich zostanie woda butelkowana. W szybkim tempie będzie rósł popyt na wina i whisky, których pijemy na razie mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej

Deszczowy lipiec nie sprzyja zakupom wody butelkowanej. – W lipcu jej sprzedaż w Polsce może być nawet o 30 proc. niższa niż przed rokiem – szacuje Paweł Zieliński, wiceprezes spółki GFT Goldfruct produkującej wodę Kinga Pienińska.

To jednak tylko chwilowe zahamowanie popytu. – Spożycie wody będzie w Polsce coraz większe. Będziemy – tak jak w przypadku pozostałych produktów spożywczych – równać do średniej europejskiej – uważa Zieliński. – Wzrostowemu trendowi sprzyjać będzie bogacenie się społeczeństwa, co wiąże się z bardziej świadomym podejściem do właściwego sposobu odżywiania – mówi wiceprezes GFT Goldfruct.

Z najnowszego raportu firmy badawczej Euromonitor International poświęconego światowemu rynkowi napojów wynika, że w 2015 r. statystyczny Polak wypije 94,9 l wody butelkowanej, o niemal 38 proc. więcej niż w 2010 r.

W ciągu najbliższych kilku lat na taki wzrost spożycia zdaniem analityków Euromonitora nie może liczyć żaden z napojów bezalkoholowych w Polsce. Tylko o ok. 7 proc. ma szansę się zwiększyć spożycie per capita soków w Polsce. Rynek ten jest jednak znacznie bardziej nasycony niż rynek wody. Już w 2010 roku statystyczny Polak wypijał według Euromonitora ok. 42 l soków owocowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8990

Spis treści
Zamów abonament