Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W imieniu ofiar

23 września 1996 | Świat | BZ

Obecnie w Europie na karę śmierci skazują sądy w Albanii, Bośni, Estonii, Turcji, Rosji, a także na Litwie oraz Łotwie.

W imieniu ofiar

Beata Zubowicz

W roku wyborów prezydenckich w USA demokratyczny prezydent Bill Clinton poparł ustawę zaostrzającą przepisy prawne na szczeblu federalnym. Ze swej strony, niezależnie od ustawodawców z poszczególnych stanów, amerykański Kongres stara się rozszerzyć rejestr zbrodni zagrożonych karą śmierci. W wielu krajach świata problem karania pospolitych przestępców -- zdawałoby się wyłącznie prawny -- staje się elementem gry politycznej, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wybory.

Postawa "za" lub "przeciw" ostrym wyrokom, w tym również karze śmierci, może przysporzyć cennych głosów potencjalnych wyborców. Narastająca fala brutalnych przestępstw, dokonywanych z coraz większym okrucieństwem, budzi strach i wywołuje reakcję obronną. Społeczeństwo domaga się wysokich wyroków i konsekwentnie egzekwowanych kar. Żądania te dotyczą również zachowania bądź przywrócenia kary śmierci.

Czym zatem jest ta istniejąca od tysiącleci kara? Bezrozumną, nieludzką zemstą -- jak chcą przeciwnicy? Czy też sprawiedliwą choć surową zapłatą za popełniony czyn -- jak przekonują zwolennicy?

Stany Zjednoczone są jednym z 96 państw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 867

Spis treści
Zamów abonament