W bałtyckiej sieci
W bałtyckiej sieci
Rozmowa z Göranem Perssonem, premierem Szwecji
We współpracę bałtycką zaangażował się pan o wiele mocniej niż obaj pana poprzednicy, premierzy Carlsson i Bildt. Dlaczego?
Dla regionu bałtyckiego nadszedł moment historyczny. Demokratyzacja wszystkich państw Europy Środkowowschodniej sprawiła, że Morze Bałtyckie otaczają dziś demokratyczne kraje o gospodarce rynkowej izdobrymi perspektywami na przyszłość. Państwa bałtyckie przez najbliższych 15 -- 20 lat mogą mieć stały wzrost rzędu 4 -- 6 proc. rocznie. Dotyczy to nie tylko Polski, lecz także trzech republik bałtyckich i rejonu Petersburga.
Jeżeli uda nam się stworzyć tu dobrą infrastrukturę, a także wesprzeć rozwój bezpieczeństwa i proces demokratyzacji, to sądzę, że nie ma bardziej obiecującego przedsięwzięcia niż współpraca wokół Bałtyku -- na rzecz pokoju, dobrobytu i środowiska. Jeśli jest się politykiem, ma okazję uczestniczyć w takim procesie i się jej nie wykorzysta -- to oznacza to utratę szansy owymiarze historycznym. Ja, jako premier Szwecji, chcę ją wykorzystać, w przekonaniu, że szybko dojdziemy do rezultatów. Kraje takie jak Szwecja, Dania, Niemcy czy Finlandia mają gospodarkę w pełni dojrzałą. Czego nam potrzeba -- to nowych, szybko rozwijających się rynków. Te rynki zaś potrzebują z kolei naszej wiedzy, technologii i wsparcia.
Tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta