Układ czy model
Nicowanie konstytucji
Układ czy model
Środowa decyzja Komisji Konstytucyjnej, aby wzmocnić uprawnienia prezydenta w procesie legislacyjnym, stanowiła w pewnym stopniu zaskoczenie. Komisja zajmuje się bowiem obecnie "szlifowaniem" pod względem legislacyjnym i językowym gotowego projektu. Tymczasem podniesienie do 2/ 3 niezbędnej liczby głosów, aby Sejm mógł odrzucić weto prezydenta, jest zmianą zasadniczą.
Warto przypomnieć, że postanowienie, aby w tym celu wystarczała większość bezwzględna, komisja podjęła wtedy, gdy jej przewodniczącym był Aleksander Kwaśniewski. Zapędy lewicy do ograniczenia władzy prezydenckiej szły dość daleko.
Teraz, gdy poseł Janik, zarazem wysoki funkcjonariusz Kancelarii Prezydenta, zaproponował, żeby utrzymać instytucję weta w dotychczasowym kształcie, zostało to odczytane jako polityczny zwrot.
Opozycja parlamentarna zgodziła się na to łatwo. W kuluarowych spekulacjach tłumaczono to jakimś zakulisowym porozumieniem, na przykład obietnicą zgody na wzmocnienie pozycji rządu ipremiera albo Senatu, na czym zależy ugrupowaniom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta