Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zmiany w podatkach czekają przedsiębiorców w 2012 roku

28 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Małgorzata Karbowiak

Początek kolejnego roku nie przyniesie rewolucji w prawie daninowym. Warto jednak odnotować kilka nowości istotnych dla firm w zakresie CIT, PIT, VAT, akcyzy, podatku od nieruchomości i ordynacji podatkowej

Zacznijmy od podatku dochodowego od osób prawnych.

Koniec podwójnych zaliczek

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 25 ustawy o CIT podatnicy są obowiązani do uiszczania zaliczki na podatek dochodowy za ostatni okres (miesiąc lub kwartał) w wysokości zaliczki za okres poprzedni, do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego.

Ostateczne rozliczenie podatku następuje w zeznaniu rocznym składanym za dany rok podatkowy. 20 grudnia 2011 podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, ostatni raz zapłacili zaliczkę w podwójnej wysokości.

Począwszy od 2012 r. zaliczka za ostatni okres roku uiszczana będzie w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku.

Przykład

W spółce z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, zaliczka za ostatni miesiąc lub kwartał 2012 r. powinna być uiszczona do 20 stycznia  2013.

Przepisy regulują też przypadek, gdy przed tą datą podatnik złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek na podstawie tego zeznania. Wówczas nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc bądź kwartał.

W związku z koniecznością płacenia podwójnej zaliczki przedsiębiorcy często przesuwali czynności powodujące powstawanie wysokich kosztów uzyskania przychodu na listopad, w celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9117

Wydanie: 9117

Spis treści
Zamów abonament