Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewykonywanie pracy to co innego niż usprawiedliwiona nieobecność

28 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Czy pobory za czas przerwy na karmienie dziecka piersią należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale wiele wskazuje na to, że tak

W jednym z tekstów, przy okazji liczenia dodatków za pracę nadliczbową ze składników zmiennych, natrafiliśmy na ciekawy problem natury technicznej. Sprowadza się on do pytania, czy w pojęciu usprawiedliwionej nieobecności w pracy mieści się czas jej niewykonywania.

Odpowiedź jest kluczowa w zakresie ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz innych poborów liczonych na jego zasadach (np. wynagrodzenia za przestój czy dodatków za pracę nadliczbową ze składników zmiennych).

Gdzie wątpliwość

Wyobraźmy sobie sytuację pracownicy, która zarabia wyłącznie na prowizjach. Przez ostatnie trzy miesiące we wszystkie dni robocze korzystała z godzinnej przerwy na karmienie dziecka piersią. Za czas niewykonywania pracy w jej trakcie dostawała wynagrodzenie liczone jak urlopowe. W grudniu wypracowała nadgodziny dobowe rekompensowane 50-proc. dodatkami. Pracodawca przystępuje do ich wyliczenia. Sięga trzy miesiące wstecz i sumuje wypłacone w tym czasie składniki zmienne.

Najpierw bierze pod uwagę tylko prowizje. Jednak za chwilę zadaje sobie pytanie, co z wynagrodzeniem za czas przerwy na karmienie dziecka piersią? Przecież wypłacane za ten czas pobory też nie są stałe.

Odpowiedzi na to pytanie pracodawca nie znajdzie w § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 w sprawie szczegółowych zasad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9117

Wydanie: 9117

Spis treści
Zamów abonament