Nieuzasadnione zatrzymanie wadium
Bezzasadne jest wzywanie oferentów, których oferty powinny być odrzucone, do uzupełniania złożonej już dokumentacji albo oświadczeń
Zacznijmy dość nietypowo, bo od przykładu.
Przykład
W postępowaniu o udzielenie zamówienia w przetargu nieograniczonym wpłynęło kilka ofert firm budowlanych. Oferta spółki z o.o. podpisana została przez zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji i w terminie złożona do siedziby zamawiającego. Zamawiający dokonał czynności otwarcia ofert. W trakcie postępowania zamawiający uznał, że oferta wykonawcy nie zawiera wszystkich wymaganych oświadczeń i dokumentów, o których mówi art. 25 pzp.
Zamawiający wezwał wykonawcę w trybie art. 26 ust. 3 pzp do uzupełnienia oświadczeń i dokumentów przez wysłanie faksem pisemnego wezwania do wykonawcy, zawierającego oznaczenie terminu dostarczenia do siedziby zamawiającego oświadczeń i dokumentów.
Wykonawca prawidłowo doręczony faks odczytał po terminie wyznaczonym na uzupełnienie oświadczeń i dokumentów, co skutkowało niemożnością uzupełnienia żądanych przez zamawiającego dokumentów. Jednocześnie oferta wykonawcy zawierała ewidentny błąd w obliczeniu ceny, który nie był oczywistą omyłką rachunkową i nie podlegał poprawieniu przez zamawiającego na podstawie przepisu art. 87 ust. 2 pkt 2 pzp. Zamawiający zatrzymał wadium spółki.
Powstaje pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym zamawiający zasadnie zatrzymał wadium w przetargu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta