Minister filozofii
Minister filozofii
Rozmowa z Josteinem Gaarderem, pisarzem norweskim, autorem "Świata Zofii"
W dzisiejszych czasach, kiedy człowiek dysponuje bronią mogącą wkilka minut zniszczyć całą planetę, a kilka supermocarstw rozstrzyga o sprawach dotyczących całego świata, odpowiedzialność spoczywająca na rządzących rośnie. W jednej ze swoich książek pisze pan, że nowoczesnym rządom brakuje ministerstwa filozofii. Już Platon pisał o tym, że na czele państwa powinni stać filozofowie, a mówiąc dokładniej ludzie miłujący prawdę.
Myślę, że obecność filozofii bardzo wyraźnie zaznacza się we współczesnej polityce. Może najbardziej znaczącym przykładem przenikania się politycznego i filozoficznego myślenia o człowieku i społeczeństwie jest przyjęta w 1948 roku przez ONZ Karta Praw Człowieka. Jest to jeden z najdonioślejszych dokumentów w historii, który ustanowiony został w imię ogólnoludzkich wartości, dzięki czemu może być akceptowany przez wyznawców wszystkich religii i ideologii. Jest on także dowodem na postęp świadomości społecznej, w której wielką rolę odgrywa współczucie. Oczywiście wiem, że mówię to w okresie, kiedy na świecie popełnia się wiele politycznych przestępstw, które obserwujemy m. in. w Bośni, ale dla mnie ważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta