Konwencje międzynarodowe powinny obowiązywać samoistnie
Ochrona praw człowieka w okresie przekształceń ustrojowych
Konwencje międzynarodowe powinny obowiązywać samoistnie
Treść międzynarodowych traktatów chroniących prawa człowieka stanowi oczywistą negację systemu totalitarnego. Rzeczywiste przestrzeganie tych traktatów możliwe jest tylko w ustroju demokratycznym. Szkoda więc, że procedura przyjęcia przez określone państwo traktatu o prawach człowieka nie wymaga uprzedniej międzynarodowej kontroli, czy państwo to spełnia warunki gwarantujące respektowanie jego postanowień.
Organizacje inicjujące uchwalenie umowy międzynarodowej o prawach człowieka powinny upoważniać organa powołane na mocy tej umowy do takiej kontroli, zanim państwo zostanie jej stroną. Wprawdzie po ratyfikacji przewidziany jest system kontroli respektowania umowy, jednak jest on niewystarczający, skoro jej stronami były i są państwa, które nie przestrzegają wielu podstawowych praw i wolności.
Ważnym zabezpieczeniem traktatu przed traktowaniem go jako propagandowej zasłony dymnej może być zamieszczenie wnim klauzuli o jego bezpośrednim i powszechnym obowiązywaniu na terytorium państwa, które traktat ratyfikowało. Oczywiście, postulat ten może dotyczyć wyłącznie tych umów, które zawierają normy samowykonalne: self-executing (R. Hliwa, L. Wiśniewski: Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka w orzecznictwie Sądu Najwyższego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta