Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chirurgia XXI wieku

23 października 1996 | Nauka i Technika | ZW

Za pomocą techniki laparoskopowej wykonywanych jest już od 20 do 80 proc. zabiegów

Chirurgia XXI wieku

W polskich szpitalach coraz więcej jest pacjentów, którzy nawet po dość skomplikowanych zabiegach opuszczają salę operacyjną o własnych siłach, a na drugi dzień wracają do domu. Mimo trudności finansowych przybywa klinik (głównie akademii medycznych) , gdzie wykonywane są zabiegi z użyciem laparoskopii, mniej inwazyjnej techniki medycznej. W ten sposób już rutynowo wykonywane są operacje ginekologiczne, usunięcia woreczka żółciowego, wyrostka robaczkowego, a od niedawna możliwe są niektóre operacje serca, bez potrzeby otwierania klatki piersiowej. Ale to dopiero początek. Neurochirurdzy zapowiadają, że dzięki nowoczesnej technice będą mogli przeprowadzać ryzykowne zabiegi w mózgu.

-- Cała chirurgia dąży do tego, by operacje były jak najmniej uciążliwe dla chorego -- mówi prof. Wojciech Noszczyk, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Warszawie. Niemal od początku w postępie tym uczestniczą też polscy specjaliści. Mimo że urządzenia do tzw. wideolaparoskopii są dość kosztowne, to stopniowo trafiają do kolejnych klinik. Obecnie są wykorzystywane w 100 szpitalach i wygląda na to, że ich liczba wciąż będzie się zwiększać.

"Proszę zoperować mnie laserem"

Nowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 893

Spis treści
Zamów abonament