Woda, wiatr, słońce
Woda, wiatr, słońce
Eksperci energetyki niekonwencjonalnej oceniają, że do 2025 r. możliwe jest wyprodukowanie i zaspokojenie 20 proc. potrzeb energetycznych naszego kontynentu dzięki wykorzystaniu energii wiatru, promieniowania słonecznego, biomasy, energii wody (zarówno rzek, jak pływów morskich i falowania) oraz energii gorących wód podziemnych.
W Harare, stolicy afrykańskiego Zimbabwe, podczas konferencji, która odbyła się pod patronatem UNESCO na temat wykorzystania i rozwoju energii słonecznej oraz innych źródeł odnawialnych, zaprezentowano najnowocześniejsze technologie: instalacje słoneczne do odsalania wody z Morza Czerwonego i uzdatniania jej do picia dla Jordanii oraz wyposażenie dla wiosek afrykańskich w kuchnie na energię słoneczną.
Światowy Szczyt Heliotechników był częścią programu "Światowa Dekada Słoneczna 1996--2005" ogłoszonego przez UNESCO.
W strukturze światowego zużycia energia ze źródeł odnawialnych stanowi obecnie 18 proc. Do 2050 r. zwiększyć się może do 25--35 proc. -- oszacowali uczestnicy spotkania w Zimbabwe.
W Hiszpanii podczas Forum Odnawialnych Źródeł Energii, które odbyło się niespełna roku temu, padła propozycja powołania międzynarodowej fundacji, która powinna dysponować kwotą co najmniej 150 mln dol. , aby możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta