Islam jako spoiwo
Od kwietnia br. władze chińskie aresztowały w Xinjiangu około 18 tysięcy aktywistów muzułmańskich
Islam jako spoiwo
Ofensywa islamskich fundamentalistów w Afganistanie wyjątkowo niepokoi chińskie władze. Sukcesy Talibów są bowiem niewątpliwą inspiracją dla muzułmańskich narodowości zamieszkujących graniczącą z Afganistanem prowincję Xinjiang, w której wzbiera separatystyczny ferment. Do niedawna narodowości te pozostawały nie zintegrowane, ale teraz islam działa na nie jak potężne spoiwo, jednocząc separatystyczne aspiracje.
Prowincja Xinjiang jest, obok Tybetu, źródłem największych zmartwień dla władz w Pekinie. Bo nie dość, że zajmuje niemal jedną szóstą powierzchni całych Chin, to na dodatek stanowi istny etniczny kocioł. Xinjiang zamieszkuje aż 47 różnych narodowości, w tym Ujgurzy, Chińczycy, Kazachowie, Mongołowie, Mandżurowie, Tybetańczycy, Kirgizi, Tadżykowie, Uzbecy, Tatarzy, Rosjanie itd. I jakby tego było mało, Xinjiang graniczy z Mongolią, Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem i Indiami, co czyni go wyjątkowo podatnym na zachodzące wtych krajach wydarzenia.
Najgroźniejszy dla Pekinu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta