Wypalanie prostaty
Nowe metody leczenia umożliwiają u mężczyzn bezinwazyjne usuwanie przerostu gruczołu krokowego
Wypalanie prostaty
W Polsce podobnie jak w innych krajach rozwiniętych coraz więcej mężczyzn zgłasza się do urologa z powodu łagodnego przerostu stercza (tzw. gruczolaka) . Choroba ta nie jest groźna, jeśli w porę będzie wykryta. Powinni o tym pamiętać szczególnie panowie po pięćdziesiątym roku życia, bo co drugi z nich ma już kłopoty z prostatą lub będzie je miał w niedalekiej przyszłości. Warto zatem na wszelki wypadek co jakiś czas zbadać się u urologa, tym bardziej że w razie wykrycia schorzenia pacjenci mają większy wybór metod leczenia.
Pisaliśmy o nowych lekach, których skuteczność potwierdzono badaniami, jakie ostatnio dopuszczono do użycia w Polsce ("Rz" 13. 11. 1995) . Przypomnijmy tylko, że dzięki farmakoterapii, na ogół dość długotrwałej, można tylko zahamować rozwój choroby. Zbyt mocno przerośnięty gruczoł krokowy, znajdujący się w miednicy mniejszej (między dnem pęcherza i przeponą moczowopłciową) , wymaga często leczenia zabiegowego. Jego ułożenie sprawia, że na skutek rozrostu dochodzi do ucisku na cewkę moczową. Typowymi objawami są zaburzenia w oddawaniu moczu, zwężający się strumień oraz nagłe parcie. Chory częściej musi wstawać w nocy, by udać się do łazienki, a w ciągu dnia, zanim uda się do sali konferencyjnej, najpierw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta