Pustelnicy pod żaglami
Nawet najbardziej niekonwencjonalny, zapalony turysta i oglądacz świata nie zazna tego, co jest udziałem żeglarzy samotnie przemierzających oceany. Dotychczas takiego wyczynu dokonało około dwustu...
Wiele przykładów potwierdza niezwykłe zmiany osobowe, jakie zachodzą w żeglarzach samotnych, którzy na dłużej oderwali się od brzegu. Przypominają trochę pustelników, a trochę romantycznych bohaterów, ale w gruncie rzeczy muszą być sprawnymi fachowcami od przetrwania w ekstremalnych warunkach.
Nieustanna walka: o utrzymanie się na pokładzie, o utrzymanie jachtu w biegu, o utrzymanie sił psychicznych w formie, zmienia ludzi drastycznie w trudnej do przewidzenia metamorfozie. Jedni dojrzewają, inni się degenerują, jedni sięgają po kieliszek, inni zwracają się do Boga.
Zdarza się, że świadomie kończą życie jeszcze na morzu, jak było w wypadku Donalda Crowhursta, lub nieco później, na lądzie, jak zrobił to Nigel Tetley (...) Na ogół samotni żeglarze po powrocie na ląd zmieniają zawód (Henryk Jaskuła) lub przynajmniej miejsce pracy (Krystyna Chojnowska-Liskiewicz), znaj- dują nowych partnerów życiowych (Teresa Remiszewska) lub porzucają starych (Bernard Moitessier) czy wreszcie zmieniają kraj zamieszkania (Richard Konkolski)". (Fragment książki Krzysztofa Baranowskiego „Samotny żeglarz")
Joshua Slocum - Zegarek za dolara
Wielu było w XIX wieku pionierów oceanicznej żeglugi, lecz ich nazwiska znają już obecnie tylko historycy jachtingu. Ale nazwisko jednego z tych śmiałków wymienia każda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta