Czy opłata frachtowa zwiększa podstawę obliczenia VAT
Przy sprowadzaniu do Polski towarów importowanych wcześniej do innego kraju Wspólnoty może się pojawić problem rozliczenia kosztów frachtu morskiego
To, czy wlicza się je do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru jako tzw. opłaty dodatkowe, zależy od tego, kto je pobiera – dostawca czy podmiot trzeci (np. spedytor).
Przywóz do Polski towarów uprzednio importowanych i dopuszczonych do obrotu na obszarze innego państwa Unii Europejskiej jest dla polskiego nabywcy, podatnika VAT, wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT). Takie przemieszczenie wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT w Polsce.
Co się włącza, a czego nie
Przy ustalaniu wielkości podstawy opodatkowania z tytułu WNT wątpliwości może budzić kwestia zakwalifikowania kosztu frachtu morskiego (uiszczanego w związku z transportem morskim towaru z kraju spoza UE) jako opłaty dodatkowej, która zwiększałaby taką podstawę opodatkowania. Problem ten może powstać przykładowo, gdy polski przedsiębiorca przemieszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta